İzmir-Mardin arası ’Kardeş Okul’ Projesi

  • Yazının Tarihi: 25 Mart 2018
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Yenigün’e konuşan İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı, İMGİAD’da bir aile gibi olduklarını belirterek, “Bizim asıl hedefimiz istihdama ve eğitime katkı koymak” dedi.

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi”nin katkılarıyla, Mardin’deki 10 okul ile İzmir’deki 10 okulu ‘Kardeş Okul’ projesi kapsamında biraraya getireceklerini ve okulların ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi.

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı, dernek olarak vaat ettikleri projeleri hayata geçirmeye başladıklarını ifade ederek, “Biz duygusunun olduğu her yerde başarı vardır. İMGİAD’da bir aile gibiyiz. Derneğimizin şu an yaklaşık 100 üyesi var. Üyelerimiz içerisinde her türlü meslek grubundan insan var. Üyelerimizin gerçekten kurumsal kimliğinin olmasına dikkat ediyoruz. Çalışmalarımız dolu dizgin gidiyor. Eylül sonu itibariyle yeni binamıza geçmeyi planlıyoruz. Burada eğitim çalışmaları ve seminerler de vereceğiz. Bizim asıl hedefimiz istihdama ve eğitime katkı koymak. İMGİAD her alanda var olmaya çalışıyor. Biz sadece Mardinlileri değil çalışmalarımıza katkı vermek isteyen tüm işadamlarını aramızda görmek istiyoruz. Bu noktada fahri üyelik sistemini geliştirdik. Kapımız herkese açık” dedi.

DAYANIŞMA RUHU

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi”nin katkılarıyla, Mardin’deki 10 okul ile İzmir’deki 10 okulu ‘Kardeş Okul’ projesi kapsamında biraraya getirdiklerini aktaran Ataklı, “Bu okulların boyasından araç gereçlerine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Ayrıca Atak Group olarak, okullara güvenlik kamera sistemi kuracağız ve hibe edeceğiz. Mardin’de bulunan ve Psikolojik Danışmanlık yapan bayan bir üyemiz oradaki çocuklara psikolojik destek ve eğitimler verecek. Çıtayı devamlı yükseltiyoruz. Bizi ayakta tutan bu dayanışma olacak. Ben, eğitim aşığı bir insanım. Dolayısıyla eğitime ve gençlere destek olmaya devam edeceğim. Çünkü ülkenin en çok ihtiyacı olan şey eğitim. Eğitimin yaşı yok. Projenin protokolü en yakın zamanda imzalanacak” diye konuştu.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

İMGİAD bünyesinde verecekleri eğitimlerden ve kurslardan bahseden Ataklı, “Derneğimizde vereceğimiz Emlak Müşavirliği Belgesi’nin yanı sıra, aşçılık, pastacılık, kişisel gelişim, bilgisayar uzmanlığı, muhasebe gibi kurslar da yer alacak. Bu noktada bizlere destek olmak isteyen tüm kişi ve kurumlara kapımız açık. Kurs sonrası istihdamla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Mesela tıbbi sekreterlik ile ilgili birçok hastane ile görüştüm. Gençlerimize hastanelerde istihdam yaratmaya çalışıyorum. Bunu yanı sıra YÖK onaylı 16 ülkede geçerli mesleki yeterlilik belgesi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

FRİKSİYONEL İŞSİZLİK

Bugün İzmir’de ve Türkiye’nin birçok yerinde işyerlerinin üzerinde ‘eleman aranıyor’ yazısı olduğuna dikkat çeken Ataklı, “Ülkemizde ne yazık ki friksiyonel işsizlik var. Yani işsiz olup, iş beğenmeyen pek çok insan var. Ben her pltaformda bunu dile getiriyorum. Bu noktada iş arayan ve bizden yardım isteyen herkesi işverenlere yönlendiriyoruz. Bizim işe yerleştirmekle ilgili bir sorunumuz yok. Biz dernek olarak bu anlamda farkındalık yarattık. İMGİAD eğitime ve istihdama yönelik projeleriyle ön planda olacak. Ama herkes elini taşın altına koymalı. Gençlerimize sahip çıkmalıyız. Sivil toplum kuruluşları (STK) gençlere ve çocuklara yönelik çok daha fazla proje üretmeli” dedi.

Öte yandan Uzundere TOKİ’nin Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ataklı, bölgede önümüzdeki günlerde bir toplu sünnet organizasyonu yapacaklarını da sözlerine ekledi.

ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRI

İstihdama ve yatırımlara yönelik olarak özel sektöre çağrıda bulunan İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı, “Her şeyi devletten beklememek gerekir. Özel sektör elini daha fazla taşın altına koymalıdır. Her türlü zorluğa rağmen işlerimize devam ediyoruz. Birçok firma küçülmeye giderken biz personel sayımızı artırdık. Herkes ekmek yesin istiyorum. Bizim firmamızda olmasa bile işverenler ile işçileri buluşturmaya gayret ediyorum. Bu noktada sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya çalışıyorum. Ben önümüzdeki günlerde ekonomimizi daha güzel günlerin beklediğine inanıyorum. İnsanların kafasındaki soru işaretleri ortadan kalktı. Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yatırımlar artacaktır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın